DemiryoluDemiryoluRailway

U2 İstanbul Havalimanı – Arnavutköy Hastane Metro Hattı

U1 Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metro hattının devamı olan Halkalı güzergâhında 1. Etap açılışı gerçekleşecek olan İstanbul Havalimanı-Arnavutköy etabı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından “İstanbul Havalimanı – Gayrettepe” ve “İstanbul Havalimanı – Halkalı” olmak üzere iki etapta inşa edilmiştir. Dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yapmış olduğu törenle birlikte 8 Kasım 2021’den itibaren Kâğıthane – İstanbul Havalimanı arasında test sürüşleri yapılmış, Gayrettepe – İstanbul Havalimanı arası 29 Ocak 2024‘ tarihinde hizmete açılmıştır.

U2 İST HL-Halkalı Metro Hattı

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattının 1. Etabı 14 km’lik kısmı olan Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metrosu; tamamı yeraltında teşkil edilen metro sınıfında Türkiye’nin en uzun, dünyanın da en uzunlarından olacak 69 km’lik (Gayrettepe-Arnavutköy) ring hattı tamamlanacaktır. 14 kilometre uzunluğundaki İstanbul Havalimanı-Arnavutköy kesimi 19 Mart 2024 günü hizmete açılacaktır. Hattın kalan 17,5 kilometrelik kesimi kapsamındaki Fenertepe, Kayaşehir, Olimpiyatköy, Halkalı Stadı ve Halkalı istasyonlarını da 2024 yılı sonunda açılması hedefleniyor.

Halkalı’dan başlayıp İstanbul Havalimanına ulaşan metro hattı 31,5 kilometre uzunluğunda; Kargo Terminali, Taşoluk, Arnavutköy-Hastane, Fenertepe-Üniversite, Kayaşehir, Olimpiyatköy, Halkalı Stadı ile Halkalı istasyonları olmak üzere 8 istasyonu ve 2,5 kilometre bağlantı hattıyla 1 depo sahası bulunmaktadır.

 

İstanbul Yeni Havalimanı- Halkalı Metro Hattı, sürücüsüz GOA4 Sinyal Sistemi ile, 180 sn sefer aralığı, tek yönde saatte 36.000 yolcu taşıma kapasitesi ve maksimum işletme hızı olan 120 km/saat ile Avrupa Yakasının en yoğun yaşam bölgelerini, en hızlı metro olarak, İstanbul Havalimanına ulaştırmaktadır.

Toplamda 7 Adet Delme Tünel İstasyon, 2 adet Aç-Kapa ve 8 Adet Delme Tünel ile toplamda 10 Adet Makas Yapısı, 1 adet Delme Tünel Geceleme Hat Yapısı ve 8 adet Servis İstasyonunu ile kesintisiz, hızlı ve konforlu şekilde ulaşım için tasarlanmıştır. Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Halkalı Metro hattında kullanılacak tüm trenler ve hattın bakımı için gerekli olan, 2.4 km çift hat delme tünel ile erişim sağlanan 124.000 m2 alan üzerine kurulu, toplamda 176 tren park kapasitesi, Atölye Binası ve Teknik Binalardan oluşan Depo Sahası ve erişim tünelleri de İstanbul Yeni Havalimanı- Halkalı Metro Hattı Projesi kapsamında inşa edilmektedir. Bu yapılara ilave olarak İstanbul Havalimanı içerisinde Yüksek Hızlı Tren İstasyonu da yine bu proje içerisinde yapılmaktadır.

İstanbul Yeni Havalimanı – Halkalı Metro Hattı, Havalimanı istasyonundan başlayarak sırayla;

 • Taşoluk,
 • Arnavutköy-Hastane,
 • Fenertepe-Üniversite,
 • Kayaşehir,
 • Olimpiyatköy,
 • Halkalı Stadı
 • Halkalı İstasyonunda son bulmaktadır.

İstanbul Havalimanı- Halkalı Metro Hattı, aşağıda belirtilmiş olan mevcut ve yapımı devam eden hatlarla entegrasyon sağlamakta ve yüzlerce kilometre uzunluğunda 7 metro ve 2 YHT hattının bağlantısı için köprü görevi görmektedir. İstanbul Havalimanı – Halkalı Metrosu tamamlandığında;

 • Gayrettepe – İstanbul Havalimanı ile bütünleşik yapıda,
 • Gayrettepe İstasyonunda; Yenikapı – Hacıosman Metrosu (23,49 km) ve 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli (31 km) ile ,
 • İstanbul Havalimanı İstasyonunda; Hızlı Tren ile
 • Fenertepe İstasyonunda; Vezneciler – Sultangazi Metro (17,35 km) Hattı ile,
 • Kayaşehir İstasyonunda; Bakırköy-Kirazlı (9 km) – Başakşehir-Kayaşehir (6,20 km) Metrosu ile,
 • Olimpiyatköy istasyonunda; Ataköy-İkitelli-Olimpiyatköy (19,3 km)  Metrosu ile,
 • Halkalı istasyonunda; Kirazlı-Halkalı Metrosu (9,7 km) ve Gebze-Halkalı (76,6 km) Marmaray ile entegrasyon sağlayacaktır.

Kaynak;

https://www.hyhmetro.com.tr/

 

Uğur Tekin

Uğur Tekin 1998 Yılında Diyarbakır'da doğdu. Lise Öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra Yalova Üniversitesi'nde Ulaştırma Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Şu anda Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Projesinde Kontrol Mühendisi olarak çalışmaktadır. Mimar ve Mühendisler Grubu'nun Gençlik yapılanması olan ÜniversiteliMMG Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Tekin, aynı zamanda Akıllı Ulaşım Sistemleri Türkiye (ITS Turkey) derneğinde ve Mikro Mobilite Teknolojieri Derneğinde de gençlik çalışanı olarak sivil toplum çalışmaları içerisinde yer almaya gayret etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu