DemiryoluSürdürülebilir Ulaşım

Sirkeci-Kazlıçeşme Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi’nde Son Durum

Dün(2021) den Bugün(2023) e Sirkeci Kazlıçeşme Banliyö Projesi...

Sirkeci-Kazlıçeşme Banliyö Hattı projesi ile ilgili Mart 2021‘de yayınladığımız ilk yazımız sonrasında, proje kapsamının belli olması ile birlikte Temmuz 2022’de Yeni Nesil Ulaşım Projesi: Sirkeci Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı yazımızı sizlerle paylaşmışız. Merakla beklenen ve açılışına sayılı günler kalan hattın son durumu ve merak edilenleri bu yazımızda ele alacağız.

Öncelikle proje kapsamı ile ilgili kısa bir hatırlatmayla başlayalım, Tarihi yarımadayı çevreleyen Sirkeci-Kazlıçeşme arası 215.000 metrekarelik alanın %43’ü demiryolu, %57’si rekreasyon projesi olarak yeniden tasarlanmıştır. Marmaray projesi ile birlikte kullanım dışı kalan 8,3 km’lik demiryolu hattı sökülerek, iyileştirmeler ve değişimler yapılarak hattın tekrar kullanıma alınması olarak hayata geçirilecek proje, kapsamında en az demiryolu hattı kadar bisiklet yolu, yürüme yolu ve yeşil alan düzenlemelerini barındırması sebebiyle aynı zamanda bir rekreasyon projesi olarak çalışılmış, raylı sistem ve mikro mobilite teknolojilerin bir arada yer verildiği, sürdürülebilir ulaşım konusunda örnek teşkil edebilecek konsept bir proje özelliği kazanmıştır. Bu anlamda Sirkeci – Kazlıçeşme projesi, ulaşım altyapısı ile birlikte sosyokültürel, tarihi, turizm, ekonomik, rekreasyon, spor, yürüme yolu, bisiklet yolu imkanları sunan yeni nesil bir ulaşım projesi olacaktır.

Proje ile birlikte, Marmaray’ın hizmet vermediği sahil hattı boyunca raylı sistem kazandırmak, kullanıcıların Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme bölgelerindeki mevcut raylı sistem hatları ile entegrasyonu sağlamak ve demiryolu güzergahı boyunca vatandaşların kullanımı için sosyal alanların kazandırılması hedeflenmektedir.

Şekil 1 : Demo hattı görünümü

Daha önce Levent-Hisarüstü metrosunda görmüş olduğumuz tek hat işletme modelinin burada da uygulanmakta olduğunu görebiliyoruz. Hattın belirli kesimlerinde, karşılıklı tren geçişlerine imkan verecek şekilde çift hat yapılarının oluşturulduğu ancak hat gelinde tek hat uygulaması ile kalan bölümün projeyi farklı kılan rekreasyon alanı ve mobilite yolları için kullanılması amaçlanmış.

Sayılarla Sirkeci Kazlı Çeşme Raylı Sistem Hattı

 • Ana Hat 80 Km/h Tasarım Hızı
 • Günlük 90.000 Yolcu
 • 10 Dakika Sefer Aralığı
 • 8,3 km demiryolu (12.480 hat-metre)
 • 22 adet Makas
 • 8 Adet İstasyon (5’i restorasyon, 1’i yenileme, 1 yeni durak, 1 yeni ek peron)
 • 25 Sanat Yapısı (21 Karayolu & Yaya Altgeçidi Yenileme, 1 Yaya Altgeçidi Yeni, 3 Yaya Üstgeçidi Yeni)
 • 7,3 km Yürüme Yolu
 • 7,3 km Bisiklet Yolu
 • 122.550 m² rekreasyon alanı
 • 60.000 m² Peyzaj Alanı

Güzergah

Sirkeci Kazlıçeşme Banliyö Hattı Güzergah

Proje kapsamında; Sirkeci peronu, Kumkapı, Yenikapı, Kocamustafapaşa, Yedikule istasyonları restore edilmekte ve Cankurtaran istasyonu yenilenmektedir. Yeni yapılan Cerrahpaşa istasyonu ile birlikte mevcut Kazlıçeşme istasyonuna ek peron yapılmaktadır.

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı Projesi, bir çok ulaşım hattı ile entegrasyon imkanı sağlaması nedeniyle de önemli bir ulaşım enstrümanı olarak yer alacaktır. Bunlar;

 • Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme’de Marmaray,
 • Sirkeci’de T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı ile ,
 • Denizyolu ile Sirkeci ve Yenikapı’da,
 • M1 Aksaray-A.Havalimanı Metro Hattı ile Yenikapı’da,
 • M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu ile Yenikapı’da.

Ayrıca proje ile birlikte uluslararası ve şehirler arası trenler bu hattı kullanarak Sirkeci Garı’na kadar gelebileceklerdir.

Güncel Durum

Altyapı Yatırımlar Genel Müdürlüğü tarafından yapımı gerçekleştirilen hattın ilk test sürüşleri Ağustos 2023’te TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu’nun katılımları ile gerçekleştirildi.

Eylül’23 itibari ile istasyon yapılarının hemen hemen tamamlandığı, çevre düzenlemelerinin devam ettiği görülen proje ile ilgili Kasım ayı içerisinde T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı – Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan paylaşımda projenin raylı sistem bölümünde sona yaklaşıldığı görülüyor.

Daha önce 2023 yılı sonuna tamamlanması ön görülen hattın, test süreçleri göz önünde bulundurulduğunda 2024 Ocak ayı sonuna kadar veya 2024’ün ilk çeyreği içerisinde açılışının yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak; UAB – Sirkeci Kazlı Çeşme Raylı Sistem Hattı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu