DemiryoluHaber

Sirkeci-Kazlıçeşme Banliyö Hattı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bu “İstanbul’a iki raylı sistem hattı daha kazandırıyoruz” açıklamasında yer alan Sirkeci – Kazlıçeşme banliyö hattının kapsamı nedir? Marmaray zaten Sirkeci – Halkalı arasında çalışıyordu bu açıklama mevcut hat ile mi ilgili? Sorularına yönelik söz konusu proje ile ilgili bilgiler aşağıda sunulmuştur.

Mart 2019’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Marmaray çalışmaları kapsamında pasif duruma geçen banliyö hattının bir parçası olarak Sirkeci – Kazlıçeşme / Yedikule arasında tarihi yarımadanın Sarayburnu bölümünde yer alan 8,5 km kıyı boyunca bir sanat hattı oluşturulacağı, Selvi ağaçları ile donatılacak bu alanın kültür-sanat ve tasarım etkinliklerine ev sahipliği yapacağı belirtilmişti.

Sanat hattı temasıyla ilgili henüz net bilgimiz bulunmamakla birlikte, aşağıdaki İstanbul Raylı Ulaşım sistemi haritasında Sirkeci ve Yedikule arasında yeşil renkle “B” simgesi ile belirtilen hattın; Cankurtaran – Kumkapı – Yenikapı – Koca Mustafapaşa istasyonlarından geçerek toplam 6 istasyonda hizmet vermesi, Sirkeci de T1 (Kabataş – Bağcılar) ve Gebze – Halkalı Marmaray Hattı ile, Yenikapı’da M2 (Yenikapı-Hacıosman), M1 Yenikapı – Havalimanı / Kirazlı ve Gebze – Halkalı Marmaray Hatları ile entegre olması bekleniyor.

2018 yılında TCDD tarafından eski banliyö hattının yenilenmesiyle ilgili  hazırlanan ihale dosyasına göre, bazı istasyonların yerlerinin kaydırıldığı, mevcut Kazlıçeşme İstasyonu Marmaray hattında kaldığı için yeni durağın Kazlıçeşme İstasyonu Marmaray istasyonunun güney bitişiğine yapılması yer alıyor.

Yedikule istasyonunun yeri korunarak, Kocamustafapaşa istasyonunun kaydırılarak Samatya istasyonu olarak açılması ve böylelikle Cerrahpaşa ve Samatya hastahanelerine erişimin kolaylaştırılması, Yenikapı İstasyonunun ise batıya  Namık Kemal Caddesi üzerinde yeniden yapılacağı, bununla birlikte Kumkapı ve Cankurtaran istasyonlarının yeri değişmediği edinilen bilgiler arasında. (Kaynak:Rayhaber)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu