Ana KategoriHaberKarayolu

ROBOT TAKSİLERDEN TAKSİ EYLEMLERİNE BÜYÜK DESTEK

SAN FRANCİSCO'DA 'ROBOT TAKSİLER' YOLU KAPATTI.

Artan akaryakıt fiyatlarına karşın taksimetre ücretlerinin güncellenmemesine tepki gösteren uzun süredir eylemde olduğu biliyor, ancak bu defa istediklerini alacaklar gibi görünüyor çünkü arkalarında yepyeni ve sınırları henüz çizilemeyen bir destek var, “Robot Taksi”ler…

Artan akaryakıt maliyetlerine elektrik zamları da eklenince eyleme katılarak kontak kapatan sürücüsüz robot taksiler, “Artık bu davada biz de varız!” “Taksici abilerimiz yalnız değildir!” anonsları ile San Fransisco Sokaklarını birbirine kattı.

Olay böyle gerçekleşmiş olmasa da, yakın gelecekte yaşanma ihtimali “Neden Olmasın?” denilebilecek kadar yüksek görünüyor…

İnternet sayfalarında yer bulan haberin aslı ise şöyle;

ABD’nin San Francisco şehrinde belirli yollarda yolcu taşıyan robot taksiler bilinmeyen sebepten dolayı yolu kapattı. Akşam saatlerinde yaşanan ilginç olay sonrasında taksiler yoldan kaldırıldı.

Geçtiğimiz nisan ayında, Cruise şirketinin Chevy Bolt sürücüsüz robot taksisi, San Francisco sokaklarında polisi görünce hızlanmaya başlamış, ilginç olay sosyal medyada çok konuşulmuştu.

Cruise robot taksiler bu kez de belirsiz bir nedenden dolayı caddeyi kapattı.

San Fransisco’nun büyük caddelerinde belirli saatler arasında yolcu taşıyan Cruise robot taksilerden iki tanesi bir anda caddenin ortasında kontak kapattı.

Normalde robot taksiler yolcudan gelen talebi beklemek için müsait park alanlarına geçiyor ancak bu kez iletişimde bir aksaklık sonucunda 5 araç daha caddeye gelerek anlamsız bir şekilde yolun ortasına park etti. Şirket çalışanları gelene kadar birkaç saat boyunca trafiği kitledi.

Bu olay sonrası Cruise şirketi açıklama yaptı ve olay için özür diledi. Ancak aksiliğe neyin sebep olduğu konusunda pek bir şey söylemedi.

Bir Cruise sözcüsü TechCrunch’a yaptığı açıklamada, “Bu haftanın başlarında bazı araçlarımızın bir araya gelmesine neden olan bir hata tespit ettik. Sorunu kısa sürede çözdük. Hiçbir yolcu etkilenmemiş olsa da, rahatsızlık verdiğimiz herkesten özür dileriz.” dedi. Fakat belli ki şirketin araçlarla yaşadığı tek sıkıntı bununla sınırlı değil.

Şirketin böyle bir olayla karşılaşmış olmasının, robot taksilerin geleceği için nasıl bir engel teşkil edeceği sorusu şimdilik cevapsız. Daha önce de bir polis, bir Cruise arabasını farlarını yakmadığı için durdurmuş. Memurlar, direksiyonun başında insan olmadığını gördükleri anda ne yapmaları gerektiğine şaşırdılar.

 

Anlaşılan o ki, dünyanın en gelişmiş ülkeleri bile henüz sürücüsüz otonom taksilere tam olarak hazırlıklı değiller.

Kaynak
YeniŞafak haberEngadget News

Şevval Özer

2000 yılında Kocaeli'de doğdu. Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği lisans programından Haziran 2023 tarihinde dereceyle mezun oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'nın Ulaşım Planlama Müdürlüğü altında yer alan etüt proje şefliği biriminde proje mühendisi olarak çalışmaktadır. Kendini geliştirmek için araştırma yapmayı ve ulaşım alanındaki yenilikleri takip etmeyi seven Özer, araştırmalarını paylaşabilmek ve birçok insana ulaşabilmek için bu platformda yazarlık yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu