KarayoluSürdürülebilir Ulaşım

METROPOL ULAŞIMI İÇİN BİR ALTERNATİF; ARAÇ PAYLAŞIMI

Mimar ve Mühendis Dergisi 103. Sayı

Özellikle Metropoller ve Büyük Şehirlerde karşımıza çıkan ve her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal alan trafik sorununun ana sebeplerinden biri de trafik yoğunluğundan yakınan sürücülerdir. İstanbul genelinde ortalama 2 kişiye dahi ulaşmayan otomobil başına düşen yolcu sayısı doğru uygulanması durumunda “Araç Paylaşımı” alternatifi sayesinde yükselerek trafikteki araç sayısını azaltabilir gibi görünüyor.

İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerimiz için önemli ve problemli bir hadise olduğu aşikâr olan ulaşım konusunda değerlendirmelerde bulunmak, alternatifleri sunmak ve kent içi ulaşımda bir yol haritası çizebilmek adına Mimar ve Mühendisler Grubu yayın organı Mimar ve Mühendis dergisi 103’ncü sayısını “Metropollerde Ulaşım” konu başlığına ayırdı. Dergide yer alan “Metropol Ulaşımı için bir Alternatif; Araç Paylaşımı” yazımızı aşağıda ilginize sunuyoruz…

İsmail Ay

1989 yılında Konya'da doğdu. 2011 yılında İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde tamamladığı lisans eğitimi sonrasında, 2014 Ulaştırma Mühendisliği yüksek lisans programını, 2021 yılında Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama ön lisans eğitimini tamamladı. İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Ulaştırma Mühendisliği Doktora programı tez çalışmasına ve İstanbul Üniversitesi Adalet ön lisans eğitimlerine devam etmektedir. 2012-2018 yılları arasında İBB iştiraklerinden Metro İstanbul AŞ.'de, 2018-2020 Yılları arasında Etüt Proje şefi olarak İSPARK AŞ.’de, 2020-2022 yılları arasında Gayrettepe ve Halkalı-İstanbul Havalimanı projesinde APCO Altınok müşavirlik hizmetleri bünyesinde kontrol şefi olarak, 2022-2023 yılları arasında TCDD Teknik AŞ bünyesinde, Avrasya Karayolu tüneli bakım çalışmaları ve Gayrettepe-Havalimanı metro hattı demiryolu ve inşaat işleri kapsamında proje yöneticisi olarak görev almıştır. 2023 yılı Haziran ayı itibari ile THY AO Turkish Cargo İş Geliştirme ve Organizasyon Başkanlığı'nda Uzman olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu