HaberKarayolu

Kuzey Marmara Otoyolu 7. Etabı Hizmete Açıldı

Cebeci Tünelinin de yer aldığı 7. etap hizmete açıldı

Kuzey Marmara Otoyolu

Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan Kuzey Marmara Otoyolu, özellikle sanayi bölgelerine hizmet vererek Marmara Bölgesi’nin ulaşımını rahatlatmak üzere planlanarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde etaplar halinde hayata geçirilmektedir.

400 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu İstanbul’un Avrupa yakasında Silivri ilçesi Kınalı kavşağından başlayarak, İstanbul Havalimanı bağlantı yolları da dahil olmak üzere, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne bağlanan Eyüp ilçesi Odayeri semtinde sona ermektedir. Kuzey Marmara Otoyolu’nun Avrupa yakasındaki diğer bir kolu olan Habibler-Hasdal kavşağı bağlantı yolu da hizmete açıldığında şehir trafiğine alternatif sağlayacaktır.

Tekirdağ ve Sakarya arasında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havalimanı bağlantı yolları ile birleşen otoyol güzergahının, mevcut ulaşım ağları ve özellikle İstanbul Boğazı geçişlerinde kapasitenin üzerinde olan trafik yükünü önemli ölçüde azaltması hedeflenmektedir.

Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul’un Asya yakasında Pendik ilçesine bağlı Kurnaköy gişelerinden başlayıp Akyazı’ya kadar kesintisiz devam etmektedir. Bu güzergah boyunca Sabiha Gökçen Havalimanı’na, İstanbul Park’a, Gebze OSGB’ye, Dilovası TEM bağlantı yoluna, D-100 bağlantı yoluna, Osmangazi Köprüsüne, İzmit ve Akyazı’ya kolaylıkla ulaşılabilir.

7. Etap
TEM otoyolu Hasdal kavşağı dan ayrılarak Sultangazi Gazi mahallesini tünellerle geçerek Cebeci, habiplerden sonra Başakşehir kavşağından kuzey Marmara otoyoluna ulaşacağız. 1 adet 2×4 çift tüp tünel, 6 adet viyadük, 4 adet köprü, 1 adet üstgeçit, 8 adet alt geçit, 14 adet menfez olmak üzere toplam 34 adet sanat yapısı bulunmaktadır. Aç-kapa yapıları dâhil sol tüp 3815 metre, sağ tüp 4005 metre uzunluğundadır. Böylece bu tünel İstanbul’un en uzun ve 4 şeritle en geniş tüneli olacaktır. Ayrıca, proje bünyesinde 6 adet viyadüğün toplam uzunluğu da çift yönde 2 bin 75 metredir
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karaismailoğlu, “Bağlantı yolları ile birlikte toplan 400 kilometre uzunluğunda olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun yapım çalışmaları tamamlandı. Kuzey Marmara Otoyolu, toplam 8 milyar dolara mal oldu. Bu maliyetin çok kısa sürede geri dönüşünü öngörmekteyiz. Proje faydaları bakımından, zamandan, yakıttan, CO2 emisyonundan, yaptığımız tasarruf yıllık 2,5 milyar TL’yi aşmaktadır” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin ulaşım alanında en prestijli projelerinden biri olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun 7. Kesim Habibler-Hasdal Şantiyesindeki çalışmaları yerinde inceledi. Basına önemli açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi ile ilgi de konuştu. Kanal İstanbul Projesinin Marmara Bölgesi’ne değer katacak en stratejik proje olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul’u inşa ederek hem dünya ticaretindeki iddiamızı kuvvetlendireceğiz hem de dünya mirası İstanbul’umuzu ve İstanbulluları her yönden güvence altına alacağız” dedi.
7.kesimin trafiğe açılmasıyla, yüksek şehir içi trafik hacmine maruz kalan mevcut 2. Çevreyoluna alternatif hızlı, güvenli ve konforlu yeni bir ulaşım koridoru ortaya çıkacağını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki bağlantıyı sağlarken; ayrıca yapımı devam eden Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu ve İstanbul-İzmir Otoyolu ile birleşerek Kuzey ve Güney Marmara’yı, Batı Anadolu’ya bağlamaktadır. Böylelikle, İstanbul’dan yoğun sanayi ve endüstri alanlarının bulunduğu Kocaeli ve Sakarya illerine ulaşımı kolaylaştırmış, İstanbul ile Ankara arasındaki seyahat süresi de çok daha kısalmıştır” diye konuştu.
Cebeci Tüneli Dünyanın 4 şeritli en geniş tüneli, 4 bin 5 metre uzunluğu ile de İstanbul un en uzun tüneli olma özelliğine sahiptir. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu