Karayolu

Karayolu Terimleri

"ada-araç geçme"

ada: Yayaların geçme ve durmalarına, taşıtlardan inip binmelerine yarayan, trafik akımlarını düzenleme ve trafik güvenliğini sağlama amacıyla yapılmış olan, araçların bulunamayacağı, koruyucu tertibatla belirlenmiş bölüm ve alan.

agrega: Belirli gradasyona ve kaliteye sahip kayaç parçaları, çakıl, kırmataş, kum vb. gibi mineral malzeme veya bunların karışımı.

ağır taşıt: Karayolları üzerinde seyreden ve toplam yüklü ağırlığı 10 tondan fazla olan otobüs, kamyon ve treyler
tipi taşıtlar.

akıllı ulaşım sistemleri: Elektronik teknolojisinin ulaştırma sektörüne uygulanması (trafik yönetimi, yol kullanıcılarını bilgilendirme, elektronik ücret toplama sistemleri vb.).

aks: Üzerinde bir veya daha fazla tekerleğin döndüğü otomobil eksenine dik bir mil.

akü: Elektrik enerjisini kimyasal enerji halinde depo ederek, devrelerine elektrikli alıcılar bağlandığı zaman bu kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çeviren cihaz.

aliyman: Yolun proje yatay hattındaki doğrusal kısmı.

alt geçit: Karayolunun diğer bir karayolu veya demir yolunu alttan geçmesini sağlayan yapı.

alt temel tabakası: Üstyapı temel tabakasını taşımak üzere taban zemini üzerine yerleştirilen, belirli fiziksel özelliklere sahip granüler malzemeden oluşmuş üstyapı tabakası.

ana kontrol merkezi: Otoyol ücret toplama sistemlerinin ve trafik yönetim sistemlerinin bağlı olduğu genel merkez.

ana yol: Ana trafiğe açık olan ve bunu kesen karayolundaki trafiğin, bu yolu geçerken veya bu yola girerken, ilk geçiş hakkını vermesi gerektiği işaretlerle belirlenmiş karayolu.

anroşman: Köprü ayaklarını ve akarsu kenarındaki yapıları oyulmaya karşı koruyan iri taşlarla yapılan tahkimat çeşidi.

antifriz: Suyun donma sıcaklığını düşürüp, motorun soğuk havalarda zarar görmesini önlemek amacıyla motorun soğutma suyuna katılan etilen glikol gibi maddeler.

antrepo: Gümrük mevzuatı hükümlerine göre açılmasına izin verilen ve gümrük idaresine verilen beyannameyle gümrük idaresi gözetimi ve denetimi altında eşyanın muhafaza edildiği yer.

anyonik bitüm emülsiyonu:  Bitüm emülsiyonlarında kullanılan emülgatörlerin bitümde çözünen kısmı negatif yüklü ise üretilen emülsiyon anyonik bitüm emülsiyonudur.

aplikasyon:  Yol ekseninin araziye uygulanması. ara soğutucu: Turboşarjerden silindirlere giden havanın havayla (intercooler) veya suyla (aftercooler) soğutulması.

araba: Tekerlekli, motorlu veya motorsuz her tür kara taşıtı.

araç: Motorlu veya motorsuz taşıt.

araç geçme: Trafikte aynı yönde seyreden araçlardan arkada bulunan aracın öndeki araç ya da araçları soldaki şeritten geçmesi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu