Ana KategoriHaber

Gayrettepe – İstanbul Havalimanı – Halkalı Metrosu

Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alan İstanbul’da, nüfus artışı, işgücü ve büyüyen ülke ekonomisine paralel olarak kent içi, şehirlerarası ve uluslararası modern ve kolay erişilebilir ulaşım ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. İstanbul’daki mevcut Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarının kapasiteleri, artan iç ve dış yolcu talebine karşı her geçen gün yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple 7 Haziran 2014 tarihinde temeli atılan “İstanbul Havalimanı”, İstanbul’un Avrupa yakasında Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki alana birbirinden bağımsız altı pistli olacak şekilde inşa edilmektedir. Havalimanının ilk etabı 29 Ekim 2018 tarihinde hizmete girmiştir.

Bu ölçekte yolcu kapasitesi olan bir havalimanı ile çevresinde yapılacak diğer yaşam merkezleri düşünüldüğünde, bölgenin toplu taşıma ile desteklenmesi kaçınılmaz olmaktadır. İstanbul Havalimanı Raylı Sistem Hattı, İstanbul’ un Avrupa yakasında yapılması planlanan en önemli metro hatlarından biridir. Bu hat ile, İstanbul Havalimanına hızlı ve konforlu erişim sağlanacak şekilde şehrin önemli toplu taşım aktarma merkezleri ve kent içi raylı sistem hatlarıyla entegrasyonu temin edilecektir. Toplam uzunluğu yaklaşık 70 kilometre olacak hattın, Gayrettepe- İstanbul Havalimanı yönünde uzunluğu yaklaşık 37,5 kilometre, İstanbul Havalimanı-Halkalı yönünde ise 32 kilometre olarak tasarlanmıştır.
Gayrettepe – İstanbul Havalimanı Metro Hattı İstanbul Avrupa Yakasının kuzey kesiminde, doğu – batı aksında konumlandırılmıştır. Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüpsultan ve Arnavutköy İlçeleri’nden geçmektedir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü uhdesinde sürdürülen projenin yükleniciliğini KKC Marmaray İnşaat Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi müşavirliğini ise Apco – Altınok İş Ortaklığı yürütmektedir.
Hattın ray açıklığı 1435 mm olup Türkiye’de bir ilk olarak 120 km/saat hızla metro işletmesine uygun olarak inşa edilmektedir. Sürücüsüz işletmeye de elverişli olan proje kapsamında sinyalizasyon başta olmak üzere bir çok iş kaleminde yerlileştirme çalışmaları da yürütülmektedir.
Kaynak; gyhmetro.com
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/aselsan-sinyalizasyon-sistemleriyle-yolculuk-basliyor/1786023

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu