DemiryoluHaber

Bakırköy – Kirazlı Metro Hattı

Proje Geçmişi

Bakırköy – Kirazlı Metro hattı, 2013 yılında hizmete alınan M3 Olimpiyat metro hattının uzantısı niteliğinde değerlendirilmektedir. Yapımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımlar Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından gerçekleştirilen BAKIRKÖY – BAHÇELİEVLER – KİRAZLI metro hattı, Bakırköy, Bahçelievler, Güngören ve Bağcılar ilçelerini birbirine bağlamaktadır.

Hattın ilk etabı 2013 yılında hizmete alınmış, ana hat işletmesi dışında İkitelli Sanayi ve Olimpiyat istasyonları arasında mekik işletme ile çalışmıştır. Ziya Gökalp Mahallesi ve Olimpiyat istasyonlarının M9 işletmesine dahil edilmesi ile bu mekik işletmeye son verilmiş, Olimpiyat istasyonlarına doğrudan seferler başlatılmıştır. 2023 yılında Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ve Kayaşehir Merkez’e uzatılan hat, 2024 yılı Mart ayında güney uzatmasının tamamlanması ile birlikte Bakırköy Sahil-Kayaşehir Merkez arasında hizmet vermeye başlamıştır.

M3 Metro Hattı İstasyonlar

Güzergah

Saatte tek yönde 70 bin yolcuya hizmet verecek olan metro hattı 9 km uzunluğundadır.

Bakırköy – Kirazlı – Olimpiyat Metro Hattı

Bakırköy-Kirazlı metro hattı ile seyahat süreleri;

 • Bakırköy – Kirazlı: 13,5 dakika
 • Bakırköy – Etiler: 31,5 dakika
 • Bakırköy – Maltepe: 47,5 dakika
 • Bakırköy İDO – Başakşehir: 25,5 dakika
 • Başakşehir – Bakırköy İDO: 26,5 Dakika
 • Bakırköy Meydan – Atatürk Havalimanı: 11 Dakika
 • Kirazlı – Halkalı Marmaray: 14 dakika
 • Kirazlı – İncirli: 7,5 Dakika

Entegrasyon

Bakırköy’den başlayan metro hattı;

 • Kirazlı İstasyonunda, Başakşehir-Kirazlı Hattı ile,
 • İncirli İstasyonunda, Metrobüs ve Aksaray-Atatürk Havalimanı Metro Hattı ile,
 • Özgürlük Meydanı İstasyonunda, Marmaray ile,
 • Bakırköy İstasyonunda, İdo Deniz Otobüsleri ile entegre olarak çalışıyor.

Yapımdan Görseller

Kaynaklar

https://bbkmetro.com/index.php

https://www.metro.istanbul/Hatlarimiz/HatDetay?hat=M3

İsmail Ay

1989 yılında Konya'da doğdu. 2011 yılında İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde tamamladığı lisans eğitimi sonrasında, 2014 Ulaştırma Mühendisliği yüksek lisans programını, 2021 yılında Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama ön lisans eğitimini tamamladı. İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Ulaştırma Mühendisliği Doktora programı tez çalışmasına ve İstanbul Üniversitesi Adalet ön lisans eğitimlerine devam etmektedir. 2012-2018 yılları arasında İBB iştiraklerinden Metro İstanbul AŞ.'de, 2018-2020 Yılları arasında Etüt Proje şefi olarak İSPARK AŞ.’de, 2020-2022 yılları arasında Gayrettepe ve Halkalı-İstanbul Havalimanı projesinde APCO Altınok müşavirlik hizmetleri bünyesinde kontrol şefi olarak, 2022-2023 yılları arasında TCDD Teknik AŞ bünyesinde, Avrasya Karayolu tüneli bakım çalışmaları ve Gayrettepe-Havalimanı metro hattı demiryolu ve inşaat işleri kapsamında proje yöneticisi olarak görev almıştır. 2023 yılı Haziran ayı itibari ile THY AO Turkish Cargo İş Geliştirme ve Organizasyon Başkanlığı'nda Uzman olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu