HaberKarayoluSürdürülebilir Ulaşım

Bağlantılı Araba Konsepti

Blacksburg, Virginia'da (VA) 5G Bağlantılı Araba Konsepti Lansmanının Canlı Denemesi

5G iletim hızları ve Yapay Zeka programlarını çalıştırabilen yerel olarak kurulmuş, yüksek güçlü bilgisayarlar olan “Edge” sunucuları, neredeyse gerçek zamanlı trafik yönetimi ve sayısız diğer iş uygulamaları gibi akıllı şehir teknolojilerine kapı açar. Bağlantılı araç konsepti, yaya ve araç içi sürücü güvenliği ve verimliliği için kazalar ve yol inşaatı gibi trafik tehlikeleri hakkında, kullanıcı tarafından yetkilendirilmiş bir mobil uygulama aracılığıyla araç sensörleri ve yaya akıllı telefonları ile iletişim kurmak için bu yüksek hızlı ve Edge bilgi işlem teknolojisini kullanır.

Connected Car Canlı Deneme Virginia

Bu canlı uluslararası deneme, bağlantılı otomobil konseptini günlük bir gerçeklik haline getirmenin daha teknik zorluklarından birini çözmeye çalışıyor. Konseptin temelini oluşturan 5G ağları, coğrafyaya göre İletişim Hizmet Sağlayıcıları (CoSP’ler) tarafından yönetilir ve her biri, sınırları aşan sürücüler olarak V2X uygulamalarının kesintiye uğramadan iletişim kurabilmesi gereken farklı uç çözümlere sahiptir. Roaming servisleri şebekeden bağımsız olarak arama yapabilme yeteneği, çoklu mobil şebeke operatörlerinin (MNO) erken başarılarından biridir. Bağlantılı otomobil konseptinin dolaşım senaryosunda işe yarayabileceğini göstermek, canlı denemenin temel amacıdır ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tür herhangi bir girişimin ilkini temsil eder.

Blacksburg, Virginia’da 5G Connected Car Concept’in Canlı Denemesi

24 Mart’ta Virginia Eyaleti, 5G ve uç teknolojiler aracılığıyla karayolu tehlikelerinin neredeyse gerçek zamanlı olarak bildirilmesine olanak tanıyan yeni sürücü ve yaya güvenliği konseptinin canlı bir denemesine ev sahipliği yaptı. Bu deneme, 5G Otomotiv Derneği (5GAA) ve dünyanın dört bir yanından önde gelen teknoloji şirketlerini temsil eden sekiz üye şirket tarafından düzenlenen tarihi bir kamu-özel işbirliği yapıldı ve Uluslararası olarak yürütüldü. İtalya’nın Torino kentinde bu konuyla ilgili bir canlı deneme yapıldıKuzey Amerika canlı denemesi, Blacksburg, VA’daki Virginia Tech Ulaştırma Enstitüsü tarafından işletilen Virginia Smart Road’ da gerçekleştirildi.

bağlı arabalar

“5G Otomotiv Derneği, üyeleri arasındaki işbirliğiyle büyüyor. Bu durumda, Intel ve Verizon liderliğindeki sekiz üye, yollarda güvenliği artırmak için bağlantılı mobiliteyi nasıl kullanabileceğimize dair mükemmel bir örnek veriyor,”  5GAA’nın CTO’su Maxime Flament, “5GAA aynı zamanda küreseldir ve burada Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterilen kullanım örneklerinin 5G ve Edge ağlarını destekleyen başka herhangi bir ülkeye kolayca uyarlanabilmesinden dolayı mutluyuz.” açıklamasında bulundu. Kuzey Amerika’da türünün ilk örneği olan bu denemede Capgemini Engineering CTO Connectivity’den Shamik Mishra, şu sözleri sarf etti: “Telekom operatörlerinin bağlantılı araç ekosistemi için uygulamaları ve hizmetleri etkinleştirerek önemli bir rol oynaması gerekecek. ” Ayrıca şunları ekliyor: “Capgemini, araçlardaki ve uç buluttaki verilerden yararlanarak akıllı endüstrinin gerçek değerini göstermek için yenilikçi federe MEC (Çok Erişimli Uç Bilgi İşlem) platformunu ve uygulamalarını bu 5GAA denemesine getirmekten heyecan duyuyor. Denemeler, otomobil üreticilerinin ağ üzerinden bağlantılı araçlarına hizmet sağlama potansiyelini gerçekleştirmeleri için bir sıçrama tahtası görevi görüyor.”

Virginia canlı denemesi üç hedefi olduğu ifade ediliyor. Bunlar;

  1. Çoklu MŞO (Mobil şebeke operatörleri) senaryosu: Şebeke operatörü A’ya telsiz erişimi olan bir araç, B operatörü tarafından işletilen bir MEC(Mobil Uç Nokta Bilişimi) uygulamasını nasıl kullanabilir -> Düşük gecikme süresi avantajlarını kaybetmeden MŞO lar arası çalışma
  2. Küresel operasyonel Kullanılabilirlik: MEC uygulama geliştiricisi olarak bir üretici, özellikle küresel bazda, bir MEC uygulamasının A veya B Operatörü tarafından çalıştırılıyorsa aynı şekilde çalıştığından nasıl emin olabilir?
  3. Dolaşım senaryolu-Çoklu MŞO: Araba üreticisi bir dolaşım senaryosunda bir coğrafyadan diğerine hareket ederken iki operatörün V2X hizmetini bir operatörden diğerine sorunsuz bir şekilde aktarabildiği, bir araç içi sürücü, iki operatörü içeren bir sınır ötesi seyahat yapması durumu.

Sonuç olarak bağlantılı araba konseptinin hayata geçmesiyle birlikte, güvenli sürüş ve özellikle yaya’ya verilen önemin büyük ölçüde artacağı görülmektedir.

Bağlantılı araçlar hakkında Daha fazlasını öğrenmek için, test konseptini açıklayan videoyu izleyebilirsiniz;

Kaynak; https://5gaa.org/

 

Kaynak
5G

Uğur Tekin

Uğur Tekin 1998 Yılında Diyarbakır'da doğdu. Lise Öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra Yalova Üniversitesi'nde Ulaştırma Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Şu anda Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Projesinde Kontrol Mühendisi olarak çalışmaktadır. Mimar ve Mühendisler Grubu'nun Gençlik yapılanması olan ÜniversiteliMMG Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Tekin, aynı zamanda Akıllı Ulaşım Sistemleri Türkiye (ITS Turkey) derneğinde ve Mikro Mobilite Teknolojieri Derneğinde de gençlik çalışanı olarak sivil toplum çalışmaları içerisinde yer almaya gayret etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu